Blog

NEDEN ORGANİK BESLENME?

Dünyada hızla artan insan nüfusu sebebiyle, toplumun gün geçtikçe üretici bir toplum olmaktan çıkarak, tüketici topluma dönüşmesiyle birlikte organik beslenmede zorluklar yaşanmaktadır. Gıda ürünleri yetersiz kaldığından dolayı, GDO’lu ve fabrika ürünleri daha çok karşımıza çıkmaktadır. Eski dönemlerde tüketiciler, kendi tüketecekleri besinleri üretmekteydiler ve o kişilerde organik beslenmekteydi.

Günümüzde, nüfusun hızlı artışı ve üretici sayısının azalmasıyla birlikte, üreticiler tüketicilere yetişemez oldu ve büyük gıda firmaları ortaya çıktı. Ancak tonlarca üretim yapan firmaların üretimleri ne kadar organik olabilir? Bu firmalar doğal ürünler, bahçeden sofranıza gibi tabirler kullansalar da ve ürünlerin doğal olduğu bahçeden sofraya getirildiği doğru olsa dahi her doğal ürün organik ürün değildir.

Doğal koşullarda yetiştirilen, ürünün yetişmesi için ilaçlarla desteklenen, genetiği değiştirilen ürünlerde doğal üründür. Organik ürün ise hiçbir şekilde genetiği ile oynanmamış, doğal koşullarında yetişmiş ürünlerdir.

Organik Ürünler Sağlıklıdır. Çünkü organik ürünler genetiğiyle oynamamış olduğundan içinde daha fazla mineral ve vitamin barındırmaktadır.

Organik olmayan ürünlerin zararlı olmasının başında ürünlerin katkı maddesi içermesi gelmektedir. Renklendirici, tatlandırıcı birçok katkı maddesi içeren ürünler vücudumuzu gizlice tehdit etmektedir. Bu nedenle elinizden geldiğince katkı maddesi içeren ürünleri kullanmamak için organik ürünlere yönelmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X